Zbiór opowiadań – Życzę ci dobrej drogi – 87/2009

  • Autor: Zbiór opowiadań
  • Tytuł: Życzę ci dobrej drogi
  • Wydawnictwo: Horyzont
  • Seria:
  • Wydanie IV
  • Rok wydania: 1973
  • Nakład: 100000
  • Recenzent: Waldemar Szatanek

Gdy Harcerz idzie z wolna

Błądząc po obrzeżach literatury kryminalnej z reguły opisuje wam książki młodzieżowe. I sympatyczna to literatura i człowiek tak łatwo przenosi się do beztroskich lat młodości. A że władza w dawnych czasach miała pomysł by młodzież była  wychowywana przez literaturę, to w takiej powieści mamy same ważne sprawy. Przyjaźń , miłość, konflikty z rodzicami, szkołą itp. Mamy też z reguły watek kryminalny . Przeważnie nie są to wielkie zbrodnie raczej wybryki chuligańskie, ewentualnie jakieś kradzieże. Młodzież przeważnie chce sama rozwiązywać kryminalne zagadki lub przypadkiem wplatana nie umie się z nich samodzielnie wykaraskać. Na szczęście  w oddali zawsze czuwa przychylny młodemu pokoleniu przedstawiciel władz. Przeważnie jest to oficer Milicji lub wojska, rzadziej kombatant ostatniej wojny i co dziwne bardzo rzadko jest to pedagog.


Co byśmy dziś nie mówili o PRL, o cenzurze, dętych propagandowych tekstach itp. literatura ta przynosiła dobre skutki. Dobrze się czytała i dawała dzieciakom i młodzieży możliwość pokochania książek. Podejrzewam że większość z nas wychowała się na Niziurskim, Nienackim czy Ożogowskiej.

Ponieważ w przedostatniej recenzji mocno skrytykowałem współczesną próbę pójścia tą drogą, tym razem z czystym sumieniem i bardzo gorąco polecam zbiór opowiadań  „ Życzę ci dobrej drogi”. Jest to zbiór opowiadań napisanych na zamówienie Związku Harcerstwa Polskiego, niestety mój egzemplarz jest wydaniem IV i pochodzi z  1973 wiec trudno określić z jakich lat dokładnie pochodzą . Produkcyjniaki z reguły nie są najwyższej jakości i pewnie tym razem było by podobnie gdyby nie to że zebrano w jednym tomie ówczesne tuzy polskiej literatury młodzieżowej. Są tam takie nazwiska jak :  Nizurski, Nasfeter, Domagalik  czy Minkowski.
Opowiadań jest 11, wszystkie króciutkie ale prawie wszystkie genialne. Niebanalne,  stawiające do dziś aktualne pytania. Pisane żywym , prostym językiem. Można by powiedzieć że to obowiązkowa lektura dla osób które chcą zobaczyć jak w kilku zdaniach zbudować napięcie, pokazać postacie , opowiedzieć dobrą, ciekawą  historię. Ciekawy jestem jakie zadanie postawiono przed autorami zapraszając ich do tego projektu. Jedynym motywem przewodnim jaki ja wiedze jest harcerz. Ale stawiany jest on  w różnych sytuacjach i prostych żeby nie powiedzieć infantylnych i tych trudnych, życiowych.

Dla mnie dużą  przyjemnością była możliwość porównania stylów  i odnajdowania stałych elementów u znanych i lubianych przeze mnie autorów.
Miłośnikom zbrodni i kryminału donoszę że takowe watki pojawiają się również. Nie są one oczywiście dominujące ale harcerze  chętnie i często stają w szranki i z chuliganami i drobnymi złodziejaszkami i przestępcami gospodarczymi. I co ciekawe w tej walce  nie musza pokonać wcale przestępców ale własne słabości ….
Naprawdę polecam. Ta książka to pigułka  dzięki której poznasz zasady literatury młodzieżowej ( co ważne zasady uniwersalne a nie tylko obowiązujące w PRL) oraz najważniejszych autorów tamtej epoki.