- Autor: Szejnin Lew
- Tytuł: Tajemnica wojskowa (Wojennaja tajna)
- Wydawnictwo: MON
- Seria: Biblioteka Prasy
- Rok wydania: 1952
- Nakład: 70000
- Recenzent: Robert Żebrowski
Cichy i niewidoczny front
Lew Szejnin może być znany polskiemu czytelnikowi z książek o tematyce kryminalno-sensacyjno-szpiegowsko-wojennej takich jak: „Pojedynek”, „Notatki sędziego śledczego”, czy „Szpiedzy”. „Tajemnica wojskowa” zawiera dwa opowiadania: tytułowe oraz „Rewizyta”. Książka liczy 174 strony. Pierwsze jej wydanie miało miejsce w roku 1951 (okładka z prawej), a nakład wynosił 10 000 egz.
Akcja toczy się w ZSRR, Niemczech i Bułgarii, przed I WŚ i w trakcie II.
W pierwszym opowiadaniu hitlerowska siatka szpiegowska, w czasie II WŚ, planuje dokonać porwania inżyniera Mikołaja Leontiewa, projektanta działa „L-2”. W drugim z opowiadań, rozpoczynającym się w roku 1911, absolwent szkoły oficerskiej im. Moltkego w Brunszwiku – 20-letni Hans Speier, z uwagi na wyniki osiągane w nauce, nieposzlakowaną opinię, koligacje rodzinne, a także swój słowiański wygląd i znajomość języka rosyjskiego, został wybrany do pracy w wywiadzie i skierowany do szkoły wywiadu w Welembergu, by zostać przerzuconym do ZSRR w celu przeniknięcia do struktur wojskowych Kraju Rad.
Jak widać, książka ta nie jest kryminałem, ale pozycją wojenno-szpiegowską. Nie ma obowiązku, ale też i zakazu, by ją przeczytać.
Na koniec przypomnienie na czym polega tajemnica wojskowa: