Stewa Zygmunt – Miliony majora G 49/2010

  • Autor: Stewa Zygmunt
  • Tytuł: Miliony majora G
  • Wydawnictwo: Śląsk
  • Seria: z Krukiem
  • Rok wydania: 1972
  • Nakład: 40281
  • Recenzent: Małgorzta Krzyżaniak (z blogu Zuzanki)

Zygmunt Stewa – Miliony majora G

Mam wrażenie, że cały kryminał powstał dlatego, że major G. nie miał ortalionowego płaszcza i całą jesień i wiosnę musiał chodzić w ohydnym, starym i brzydkim prochowcu.

O ortalionie marzył od dawna, ale ze swojej nędznej pensyjki nie mógł sobie na ten luksus pozwolić. Dlatego do żywego dotknął go fakt, że Źli Przemytnicy kupują za grosze ortaliony w RFN (i inne pożądane dobra typu jednorazowe zapalniczki, które można przerobić na wielorazowe) i przemycają je, żeby pozbawić socjalistyczne państwo należnego cła (w ocenianej wielkości 15 mln ówczesnych złotych). Śledztwo trwało długo, wymagało mnóstwo pracy, ale ponieważ przyszła zima, to majorowi zapał zelżał, bo na zimę miał piękne palto, szyte na miarę, z doskonałej „jodełki”, które budziło zachwyt nawet wśród zwierzchników („Naczelnik podszedł bliżej i odezwał się półgłosem: – Widziałem was dzisiaj rano, w tej jesionce w jodełkę. Moglibyście mi powiedzieć, kto wam to szył? Major G. poczuł się tak, jakby ktoś aksamitem przetarł sam koniuszek jego serca. Udało, że bagatelizuje. – Stara już. Ale mogę wam powiedzieć, oczywiście”). Podczas śledztwa nie pada żaden trup (chociaż w PRL-u przestępstwa gospodarcze też pociągały za sobą rozlew krwi, bo każdy złodziej to morderca), ale zaangażowanych jest w nie mnóstwo sił, również tzw. „cisi” wywiadowcy, podobno bardzo ważni dla działania państwa.

Szczególnie spodobały mi się w tym produkcyjniaku dialogi majora G. z plutonowym, który woził go samochodem służbowym (bo nawet milicja rzadko miała prywatne). Plutonowy nijak nie mógł załapać, w jaki sposób popełniane są przestępstwa gospodarcze („Macie sto gramów złota o próbie 999,9… – Eee, skąd ja tyle złota? Obywatelu majorze! – Sto gramów? Tyle co nic… Dziesięć deko. Kiełbasy więcej zjecie na śniadanie. Nie tak dawno, na Wybrzeżu to było, nakryli faceta, który przewiózł przez granicę, wiele ile złota? (…) Czterdzieści! – Co czterdzieści? – plutonowy bezwiednie przyhamował wóz. – Kilo, czterdzieści kilo! – wypalił major G. – Skurwiel! To znaczy, przepraszam, obywatelu majorze. Tak mi się tylko wyrwało”), poza tym doskonale wiedział, że i tak pan major by go złapał, skuł i odwiózł na komendę („A nawet gdybym (…), to gdzie ja bym to topił? Na gazie? Stara nie znosi, jak się kręcę po kuchni”). Niestety, plutonowemu wyrywa się o jedna „kurwa” za dużo i koleżeńskie rozmowy się urywają, bo major G. czuje się urażony, ale wraz z rozwojem śledztwa udaje się stosunki majora z jego kierowcą naprawić.

Tyle z wartości rozrywkowych. Na minus – strasznie nie lubię kryminałów, dziejących się w Nibylandzie („Zbrodnia w Dzielnicy Północnej” Kisielewskiego). Nie lubię też kryminałów, w których autorowi nie stało wyobraźni i nawet nie raczył wymyślić personaliów bohaterów. Major G., kapitan B czy pułkownik W. to obciach dla autora. Tylko zagraniczni kontrahenci przemytników i niektórzy spekulanci pojawiają się z nazwiska, ale i tak nie jest to bardzo dopracowana książka.